Home / blog / Karbonhidrat Diyeti

Karbonhidrat Diyeti

Karbonhidrat İle Proteini Ayırarak Zayıflanır Mı?

Karbonhidratlarla proteinler yiyeceklerin  içinde zaten yer almışken yemek olarak ayrılması düşünülebilir mi? Dilerseniz önce besin öğelerini tanıyalım..

Karbonhidratlar, yağlar, proteinler, vitaminler, mineraller ve su, doğada bulunan besin öğeleridir. İnsan vücuduna gerekli olan enerjiyi veren 3 temel besin öğe ise karbonhidrat, protein ve yağdır. Bu besin öğelerini farklı türde ve miktarda içeren yiyecekler bulunur. Bunları birbirinden ayırmak mümkün değildir çünkü süt veya yoğurt tükettiğinizde aynı anda protein ve karbonhidrat almış olursunuz. Tahıl grubu yediğinizde; karbonhidratla birlikte bitkisel protein alırsınız. Yani doğada zaten bunlar birleşik olarak yer alır. Bizim ayırmamız mümkün değildir.

Proteinler ise vücudun büyüme ve gelişmesinde, dokuların tamirinde ve birçok hücrenin görevini yerine getirmesinde önemli rolü vardır diyebiliriz. Vücudun karbonhidrat ve yağlardan protein sentezlemesi mümkün olmadığından proteinlerin besinlerle dışarıdan alınması zorunludur. Bütün hayvansal ve bitkisel besinler protein içerir, ancak miktar ve kalite bakımından birbirinden farklı proteinler olduğunun da altını çizmek gerekir.

Protein, et, tavuk, süt, balık, yumurta gibi hayvansal kaynaklı gıdalarda olabildiği gibi kuru baklagiller, ekmek, bulgur gibi bitkisel kaynaklı gıdalarda da bulunmaktadır. Bitkilerden sağlanan proteinde bazı elzem amino asitlerin az bulunması ve sindirilme oranlarının düşüklüğü bu proteinlerin vücutta kullanılma oranlarını düşürür.

Vücutta enerji kaynağı olarak da kullanılan proteinin 1 gramı, 4 kalori verir. Günlük alınan enerjinin yüzde 12-15’i proteinlerden karşılanmalıdır. Kilogram başına günlük 0,8-1 gram protein alımı ise gereksinimi karşılamaya yeterlidir.

 

Fazla protein tüketilirse ne olur?

Fazla protein içeren besinleri sürekli tüketmek, kemik erimesine, kanda ürik asit seviyesinin artmasına, sonunda da gut adı verilen eklemlerde şişlik ve ağrıyla kendine gösteren hastalığa neden olabilir. Ayrıca yüksek proteinli bir diyette fazla posa alınmadığı için kabızlığa neden olabilir.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!

Web sitemiz geçici olarak ürün satışına kapatılmıştır. Kapat

Herbalife City
Giriş / Yeni Üyelik
Sitemizdeki fiyatlar kurallar gereği yalnızca üyelerimize görünmektedir.
Sitemize ücretsiz giriş yaparak fiyatları görebilir ve sipariş verebilirsiniz.
veya zaten üye iseniz;