Home / blog / Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı Beslenmek İçin İpuçları

Kanser başta olmak üzere, birçok hastalığın arttığı bir dönemde yaşıyoruz. Bu yüzden insanlar sağlıklı beslenme konusunda daha bilinçliler, uzmanlara göre de beslenme konusu insan hayatında en önemli konulardan birisi. Yaşamım devamı için olmazsa olmazlardan. Beslenme konusu bu kadar önemli olunca sağlıklı ve dengeli beslenme konusu da ön plana çıkmaktadır. Dünyada insanlar erken ya da geç ölürler. Sağlıklı veya sağlıksız bir yaşam sürerler. İşte kaliteli ve sağlıklı yaşamın en temel kurallarından birisi de sağlıklı ve dengeli beslenmeden geçer.

Dünyada birçok insan sağlıksız ver dengesiz beslenmeden dolayı çeşitli hastalıklar yaşamakta ve daha kısa bir yaşam sürmektedirler. Yanlış beslenmeden dolayı çeşitli rahatsızlıklardan dolayı hayatını kaybeden bir sürü insan bulunmaktadır.

Peki insanlar nasıl beslenmelidir? Sağlıklı ve dengeli beslenme için neler yapılmalıdır?

  1. Sağlıklı beslenmenin en temel kurallarından birisi beslenmenin çeşitliliğidir yani her tür besinden gerekli ve yeterli miktarda tüketimdir.İnsan vücut sistemlerinin iyi çalışması için birçok vitamine, minerale, proteinlere, karbonhidratlara ve belli ölçüde yağlara ihtiyaç vardır. Her besin bu sayılanlardan az yada çok bulundurur. İnsan vücudunun her besinden alacağı bir besin değeri vardır. İnsanların en temel tüketmeleri gereken besinler taze sebze ve meyvelerdir. Bunlar insan için vazgeçilmez değerdedir. Bu besinler hazırlanırken az yağ kullanmalı ve mümkün olduğunca sofra besin değerleri açısından zengin tutulmalıdır. Ayrıca süt, yoğurt ve peynir gibi hayvansal ürünleri asla ihmal etmemek gerekir. Balık, beyaz ve kırmızı et her zaman olmasa bile belli oranlarda alınması gereken besinlerdir.
  2. Hayvansal gıdalarda asla göz ardı edilmemesi gereken besin türleridir. Bu amaçla yoğurt, peynir, süt, balık eti, haftada yumurta vazgeçilmezdir. Bu besinlerin az yağlı olanları tercih edilmelidir. Kırmızı et ve yumurtayı fazla tüketmemeye dikkat etmek gerekir. Bu besinlerin fazlası kolesterolü yükseltir. Süte ve süt ürünleri de içerdikleri proteini kalsiyum, magnezyum ve potasyum değerleri bakımından besleyici ve faydalı gıdalardır. Bu ürünlerde buluna kalsiyum kemikleri daha güçlendirir ve vücudu ayakta tutar. Büyüme çağındaki çocuklar için de kalsiyum alımı çok önemlidir.
  3. Patates de vücut için oldukça faydalı bir besindir. Fakat patatesi haşlanmış olarak tüketmek en faydalısıdır. kızarmış patateste bulunan yağ özellikle çocuklar için zararlıdır.
  4. Yemekleri pişirirken mümkün olduğunca yine az yağ tüketmek ve bitkisel yağları tercih etmek önemlidir. Süt, peynir gibi yiyecekleri alırken az yağlı olanları tercih etmekte fayda vardır. Fakat özellikle katı gıdaları almaya başlayan bebekler ve küçük çocuklar için biraz daha yağlı gıdalar tercih edilebilir. Çünkü onları gelişip büyümeleri için ilk zamanlar yağ ihtiyacı daha fazla olur. Yetişkinlerde ise yağ tüketimine dikkat edilmelidir. Çünkü yağların fazla tüketimi vücuttaki yağ oranını artırarak, kiloya dönüşür. Yağlanan vücut çeşitli hastalılara davetiye çıkarır. Ayrıca bu yüksek yağ oranı kalp damar hastalıklarına da davetiye çıkarır.
  5. Yemeklerin doğru pişirilmesi de sağlıklı beslenme için şarttır. Çok pişirilmiş yiyeceklerin ve sık sık soğutup kaynatılan yiyeceklerin besin değerleri ölür. Bu besinlerdeki vitaminler ve mineraller kaybolur. Bu besinlerin vücuda vereceği katkı böylelikle azalmış olur. Dolayısıyla yemekleri pişirirken ve tüketirken dikkatli olmalı ve pişirme yöntemlerini tekrar gözden geçirmelidir. Örneğin eti ve balığı yağda kızartmak yerine ızgara yapmak sağlıklı beslenme için iyi bir adımdır.
  6. Fazla miktarda şeker ve tuz tüketimi de vücut için sağlıklı olmadığı gibi başta kanser olmak üzere birçok hastalığın dostudur. Sağlıklı beslenmek için rafine şekeri hayatımızdan çıkartmak gerekmektedir.

7. Aynı şekilde tuzun da vücut için fazlası zararlıdır. Çünkü fazla tuzlu gıdalar tüketmek sağlık sorunlarına yol açar. Bunların başında yüksek tansiyon gelir. Hazır gıdaları da tüketmekten mümkün olduğunca kaçınmak gerekir. Hazır gıdalar doğal olmayan maddeler içerirler. Bunlar vücut için zararlıdır. Tuz çok az kullanılmalı ve iyotlu tuz kullanılmalıdır. ( Tuzun Fazlası Neden Zararlıdır? )

  1. Sıvı alımına da özen göstermek gerekir. Vücudu temel yaşam kaynağı sudur. Vücudun sıvı dengesini iyi ayarlamak sağlık için çok önemlidir. Taze sıkılmış meyve suları, sade su tüketilmelidir. İçinde kimyasal içerikli maddeler bulunan ve marketlerde satılan meyve sularından uzak durmak gerekir. Ayrıca kola, gazoz gibi içeceklerin vücuda bir yararı yoktur, zararı vardır.

 

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!

Web sitemiz geçici olarak ürün satışına kapatılmıştır. Kapat

Herbalife City
Giriş / Yeni Üyelik
Sitemizdeki fiyatlar kurallar gereği yalnızca üyelerimize görünmektedir.
Sitemize ücretsiz giriş yaparak fiyatları görebilir ve sipariş verebilirsiniz.
veya zaten üye iseniz;